Lakiery do malowania drewna, do gładkich powierzchni i różnych powierzchni

Ponieważ jestem kobietą, to słowo lakier asocjuje mi się szczególnie z lakierem do włosów. Ale ewidentnie nie są to jedyne znaczenia tego słowa. Lakiery to nadzwyczaj rozległa gama warstw naturalnych lub syntetycznych nadających malowanym powierzchniom blask i gładkość.

Są dawane jako powłoka ochronna, zabezpieczająca przed uszkodzeniem. Zwykle bywają przejrzyste i użytkowane są jako tylko osłona pozostawiając właściwy kolor warstwy nimi pokrywanej albo jako wierzchnia szychta na przedtem pomalowanej barwie, żeby rzecz malowana została jednorodna i wytrzymała na destrukcję.
Lakiery bywają użytkowane w odmiennych dziedzinach codzienności. Jak wiadomo również w kosmetyce, ale także w drukarstwie.

Obecnie produkujemy świetne lakiery syntetyczne, pozwalające na osiągnięcie warstwy zarówno na wysoki połysk, jak i mało błyszczących i całkiem nie błyszczących. Najczęściej zdarzają się również lakiery z barwnikami, ale mają takie w porównaniu z normalnymi farbami niewysokie własności kryjące i dlatego używa się lakiery jako ostatnią warstwę.

Lakier sprawia, iż powleczoną nim płaszczyznę można zmoczyć cieczą, da się dawać ją na wpływ warunków atmosferycznych, możemy nie obawiać się, że ulegnie w ten sposób destrukcji. Upraszcza to korzystanie z sporej ilości sprzętów na co dzień. Z reguły atoli czasem przedmioty musi się restaurować.