Laubzega jako jeden ze sposobów cięcia płyt

Za kluczowe urządzenie do rozcinania sklejek z drewna przyjmuje się laubzegę. Lecz wyrzynarką nie wyłącznie prawdopodobnie można stosować do cięcia tafli drewnianych, lecz także z miękkiego aluminium i materiału. Z pomocą wyrzynarki przypuszczalnie można wycinać zwyczajne prążki rozcięcia, a także pasy przecięcia o nieregularnym wyglądzie na dowód w postaci łuków czy też wężyków. Za pomocą wspomnianego aparatu można wykroić także w kształcie elipsy, czworoboczne i arytmiczne szpary.

Z pewnością przypuszczalnie można rzec, iż laubzega jest niedocenionym aparatem nie wyłącznie do obcinania tafli, aczkolwiek przede wszystkim jest nieodzownym narzędziem w każdym zakładzie majsterkowicza. Jest parę zasad w trakcie cięcia płyt z pomocą wyrzynarki. Główna norma tyczy się właściwego umieszczenia wyrzynarki. W powiązaniu z powyższym, w czasie cięcia długa płoza laubzegi powinna być uciśnięta do obcinanej tafli. Znaczące jest, ażeby w czasie krojenia sklejki, wyrzynarka nie wpadła w dowolne drżenia, ponieważ przypuszczalnie może to sprawić złamanie ostrza. Jeśli będziemy chcieli obcinać tafle względnie sztywne, wówczas trzeba ustawić na wyrzynarce jak najmniejszy tor, tylko z niezawysoką prędkością posuwu głowni można wykroić wymarzony kształt.

Tymczasem im nasz materiał jest sprężystszy, tym tok musi być wyższy. Sterując laubzegę, nie powinno się popędzać raczej starać się stopniowo ciąć taflę w równoczesnej rytmiczności. Przy fachowym cięciu sklejek z pełnego drewna poleca się używać cyrkiel.